Janza Kata két ruhaméretnyit fogyott! Hogy csinálta?
Az Operettszínház színésznőjének látványos fogyása után két ruhamérettel lett karcsúbb, a változás szembetűnő. Janza Kata mostanában egyre csak kapja a bókokat, kivirult, amióta leadott 12 kilót.
Kollégájával és párjával, Pesák Ádámmal két hónappal ezelőtt szakítottak, amit a közösségi oldalán jelentett be. Öt együtt töltött év után ez sokakat meglepett, így azonnal felmerült a gondolat, hogy talán a szerelmi bánat volt az oka a látványos átalakulásnak. Szerencsére Kata szuper formában van lelkileg is, volt párjával békében váltak el útjaik, és azóta is jóban vannak.
Hirdetés
A színésznő nagyon sokat fogyott
Ez a fogyás pedig egy nagyon is tudatos elhatározás eredménye volt. "Amikor megláttam magam egy online színházi előadásban, megrémisztett. Sokkal ducibb voltam, mint amit a fejemben gondoltam magamról. Sokkoló volt! A szüleim ugyan próbálták finoman mondani, hogy valami nem stimmel, de legyintettem, hogy nincs baj… Pedig volt" – mesélte.
Szinte észrevétlenül szedte fel a pluszkilókat, és ez csak akkor tudatosodott benne, amikor viszontlátta magát a képernyőn.
A világjárvány okozta karantén alatt nem volt nehéz meghízni, hiszen felesleges energiáit sütéssel vezette le, és a jól sikerült finomságokat persze el is fogyasztotta. Amikor elhatározta, hogy visszanyeri régi alakját, már csak egy hatékony módszerre volt szükség. Abban biztos volt, hogy csak az étkezés megváltoztatása nem lesz elegendő a fogyáshoz.
Fotó: Femina.hu
"Pláne, hogy az edzésben nem vagyok ügyes, soha nem sportoltam. Egy mediterrán és trópusi növényekből készült kivonat lett végül a segítségem, amivel gyakorlatilag koplalás nélkül sikerült leadnom az első 12 kilót, vagyis körülbelül két számmal kisebb ruha kell mostanra." – árulta el.
Janza Kata ragyog és nagyon csinos – és augusztusban lesz 50 éves. Hihetetlenül energikus és nagyon jól érzi magát a bőrében, sok dicséretet kap, és biztos benne, hogy augusztusra még ennél is kirobbanóbb formában lesz. Hogy még több motivációja legyen, elővette régi, 36-os nyári ruháit, és hamarosan újra viselheti őket!
Címlap fotó: femina.hu
Ezt olvastad már?
A krumpliról: barát vagy ellenség diéta alatt?
Tegyük a szívünkre a kezünket: a legtöbbünk a csirke-rizs kombinációra asszociál elsőként, ha szóba jön a diéta, míg a krumplit sokszor egyfajta mumusnak tartjuk, amikor fogyókúráraadjuk a fejünket. Itt az ideje, hogy helyretegyük ezt a tévhitet: a burgonya igenis az egyik legfontosabb eleme a bevásárlólistának, ha fogyni szeretnénk!
Ezt olvastad már?
Sokak kedvence: a Lapos Has Diéta
A testsúlycsökkentés, a hasi zsírpárnák leadása nemcsak optikai tuning, általános egészségünkért is sokat tehetünk vele. Az amerikai életmódszakértő, David Zinczenko nevéhez fűződik a Lapos has diétával (angolul Abs diet) könnyebb megszabadulni az úszóguminktól, és mivel a fő élelmiszercsoportok közül egyiket sem zárja ki teljesen, életmódváltáshoz is remek.
Ezt olvastad már?
Egy igaz történet egy igazi fogyásról – 40 felett
Minden fogyókúra egy erős igényből indul, egy célt akarsz elérni, ami vagy reális, vagy vágyálom, de nem is ez a lényeg. Ha távoli a cél, de csak a táv feléig jutsz, akkor is messze jutottál, nem?
Ezt olvastad már?
Mindent az időszakos böjtről: működik, de csak ha JÓL csinálod!
Hogy magabiztosan vágj bele ebbe a diétába, felvértezve minden fontos információval.
Sokan egyfajta varázsmódszernek tartják az ún. Intermittent Fasting-et, azaz az időszakos böjtölést, ha fogyni szeretnének. A módszer ugyan távol áll a varázslattól, azonban ténylegesen hatásos tud lenni: de csak és kizárólag akkor, ha körültekintően alkalmazzuk a böjtöt. Olvasd át cikkünket, hogy magabiztosan vágj bele ebbe a diétába, felvértezve minden fontos információval – hogy valóban olvadhassanak rólad a kilók!
Mi is takar tulajdonképpen az időszakos böjtölés?
Az időszakos böjtölés igen beszédes elnevezése arról árulkodik, hogy korlátozzuk időben az étkezésünket: a nap 24 órájából kijelölünk egy bizonyos „időablakot” az evésre, egy másikat pedig a böjtölésre. A testünknek a működéshez energiára van szüksége, amelyet ha nem kap meg kívülről, a saját raktárjaihoz fog nyúlni: így kezdjük el a már meglévő, elraktározott testzsírjainkat elégetni egy bizonyos idő eltelte után. Jól hangzik, igaz?
Az Intermittent Fasting (IF) fajtái
A böjtölés első pár órájában a szervezeted az ún. glikogénraktárakból fogja kinyerni a működéséhez szükséges energiát, melyeket szénhidrátokból épít fel. Ebben önmagában nincs semmi különös, az edzések során is ez történik. Amikor azonban ezek a raktárak kifogynak, akkor elkezdi a tested felhasználni a saját zsírjait ahhoz, hogy hozzájusson a megfelelő energiához: elkezdődik a masszív zsírégetés, azaz a fogyás. Ez a vágyott állapot természetesen csak akkor jön el, ha időközben nem kerül be egyáltalán kalória a szervezetedbe – csak ekkor fogod ugyanis felhasználni a saját testzsírodat az energiaszerzésre.
Több fajtája is létezik az időszakos böjtölésnek (angolul IF, azaz Intermittent Fasting):
A leggyakoribb verziója a 16/8-as böjt, amikor az étkezési ablakunk 8 óra, az ételmegvonó ablakunk pedig 16 óra. (Mivel ez utóbbiba beleszámítanak az alvással töltött órák is, nem olyan vészes a módszer, mint amilyennek elsőre hangozhat.) Nem véletlenül ez a legnépszerűbb böjtfajta: viszonylag könnyen hozzá lehet szokni, és ha szorgalmasan betartod hetekig, biztosan elégedett leszel a vele járó eredménnyel.
Eggyel könnyebb opció a 14/10 arány, amikor 10 órád van arra, hogy eloszd az étkezéseidet. Ha nehezen veszed rá magad az időszakos böjtölésre, esetleg kezdd ezzel, és ha úgy érzed, már könnyedén boldogulsz, kipróbálhatod a 16/8 lehetőséget is.
Az IF egy másik ismert verziója a 20/4-es böjt, az ún. „Warrior Diet”, azaz a „harcosok étrendje”. Ez már keményebb dió: itt mindössze 4 órád van arra a nap során, hogy egyél, így gyorsul a glükóz felszívódása és a regeneráció is. A vállalkozó szelleműek kipróbálhatják, hisz kétségtelenül több testzsír ég el, viszont itt nehezebb figyelni arra, hogy minőségileg és mennyiségileg is kiegyensúlyozott legyen az az étel, amit beviszel a szervezetedbe.
Ennél is keményebb módszer az ún. 5:2, amely során két olyan napot is kijelölsz a héten, amikor mindössze 500-600 kalóriát fogyasztasz el. (Nőként inkább 500-at, a 600 főként a férfiakra vonatkozik.) Fontos azonban, hogy ez a két nap semmiképp se közvetlenül egymás után legyen – egyél például kedden és csütörtökön napi 500 kalóriát kétfelé bontva, 250-250 kalóriás fogások formájában.
A leginkább „hardcore” verzió az Eat-Stop-Eat névre hallgat: ekkor ugyanis nem kevesebb, mint 24 órán át nem szabad enned semmit. Ezt egy héten viszont csak egyszer, legfeljebb kétszer lehet beiktatni. Nem kell félni ettől sem, hiszen az emberi szervezet akár több napot is kibírna étel nélkül, így problémád nem fog adódni belőle, viszont mindenképp tartsd be a szabályokat.
Az Alternate-day fasting során minden második napon tartanak az emberek böjtöt – akár úgy, hogy nem esznek semmit, akár úgy, hogy minden másnap csak 500 kalóriát fogyasztanak el. Lényeges szempont itt is, hogy azokon a napokon, amikor megengedett az étkezés, tudatos és egészséges maradjon a táplálkozás – ugyanakkor ezt a módszert semmiképp nem ajánlott hosszú távon fenntartani.
A Random Meal Skipping adja a legnagyobb szabadságot. Ha úgy érzed, nem tudnád hosszabb távon tartani valamelyik fenti időszakos böjtöt, kipróbálhatod olykor-olykor az egyik típusát is: hagyj ki egy-egy étkezést, vagy néha akár egy-egy teljes napot! Már ezek alatt az alkalmak alatt is érezni fogod a böjtölés áldásos hatásait, hátha kedvet hoznak egy tartósabb IF bevezetéséhez az étrendedbe.
Ezekre figyelj, ha fogyni szeretnél: az időszakos böjtölés szabályai
Ugyan az időszakos böjtölés ténylegesen hatásos diétás módszer, mint minden más, ez is csak akkor működik, ha körültekintően alkalmazzuk. Összeszedtünk neked néhány szabályt, melyeket mindenképp vegyél figyelembe, ha fogyniszeretnél.
Önmagában az időszakos böjtölés nem egyenlő a fogyókúra szóval. Mint minden diéta esetében, itt is fontos, hogy kalóriadeficitben legyél (ebben a cikkünkben leírtunk egy képletet, amely segítségével kiszámolhatod, hogy mennyi a te saját alapanyagcsere-értéked, azaz hogy mennyi kalóriánál javallott kevesebbet enned ahhoz egy nap folyamán, hogy fogyj). Az időszakos böjt abban lesz a segítségedre, hogy könnyebben be tudd tartani ezt a deficites állapotot nap mint nap, pusztán azért, mert kevesebb időd lesz az étkezésre.
Ezzel összefüggésben áll, hogy akkor se edd magad dugig, amikor elérkezik a várva várt étkezési ablak az adott napon. Ne feledd, időszakos böjt alatt éppenséggel hízni is lehet, ha felelőtlenül étkezel! Ne „bepótolni” akard azokat az órákat hirtelen, amikor nem ettél, hanem minőségi ételeket fogyasztani átgondolt mértékben.
Nem kell feltétlenül pontosan számolnod a kalóriákat – legalábbis hosszabb távon elég, ha a nagyságrendekkel tisztában vagy. Mindenesetre ha a böjt kezdete utáni 2-4 hét elteltével egyáltalán nem látsz magadon változást, iktasd be a pontosabb kalóriaszámolást is az életedbe. Ebben a magyar nyelvű KalóriaBázis applikáció rendkívül hasznos társad lehet – meglátod, igencsak könnyű használni.
Általában jellemző az emberekre, hogy ha nincs lefoglalva a gyomruk az emésztéssel, úgy könnyebben tudnak koncentrálni az aktuális feladataikra, például a munkájukra. Ha időszakos böjtölésre adod a fejed, próbáld inkább a nap második felére tenni az étkezési ablakot: így délelőtt produktívabb leszel, este pedig nem kell lefeküdnöd üres gyomorral.
Az IF lényege, hogy az ételmegvonó ablakokban egyáltalán nem viszünk tápanyagot a szervezetünkbe. Ezt pedig szigorúan kell érteni! Amikor nem eszel, akkor semmiféle kalóriát ne fogyassz el, nincs se tejeskávé, se édesítőszeres üdítő, se aminosavas víz. A feketekávé és a zöldtea megengedett, de természetesen csak cukor (és édesítő) nélkül.
Igyál minél több vizet! Vízből szinte nem lehet eleget meginni: egyes kutatások szerint a megfelelő napi vízmennyiség 10 testsúlykilogrammonként 4 deciliter – azaz pl. egy 60 kilós nőnek 6 x 4 decilitert kellene meginnia naponta, ami 2,4 liter. Az egészség fenntartása mellett a víznek van egy másik áldásos hatása is: segít eltelíteni a gyomrodat, így kevésbé leszel éhes.
A böjtidőszakod utáni első étkezésed lehetőség szerint ne legyen túl bőséges, hogy ne terheld le azonnal a gyomrodat. Igyál meg egy fehérjeshake-et vagy egyél egy kis túrót, hozzá némi gyümölcsöt, majd 1 óra eltelte után jöhet is a kiadósabb ebéd.
Próbálj meg súlyzós edzéseket beépíteni az életedbe: egyrészt ezek segíteni fognak abban, hogy kevesebb izmot veszíts a diéta alatt, másrészt pedig ha több izom lesz a testeden, több kalóriát is fogsz elégetni velük napi szinten.
Turbózd fel a zsírégetést a szervezetedben zsírégető kiegészítőkkel, hogy minél látványosabb lehessen a végeredmény.
Annak érdekében, hogy biztosan ne edd túl magad az étkezési ablakokban sem, próbálj ki egy étvágycsökkentőkapszulát. Tedd könnyebbé a saját dolgodat, ne egy nehéz feladatként éld meg a diétát, inkább egy izgalmas útként gondolj rá!
Az időszakos böjtölés pozitív hatásai
Az Intermittent Fasting-nek megannyi pozitív hatása ismert, melyek tudományosan is alá vannak támasztva. Ugyan az is igaz, hogy ezen hatások legtöbbje elérhető az „egészséges táplálkozás-rendszeres testmozgás-megfelelő mennyiségű alvás triumvirátusával” is, az időszakos böjt egy igazán hasznos társunk lehet ezen az úton, mely meggyorsíthatja a fogyás felé való haladást.
Hogy mik is pontosan az IF előnyei?
- Megnőhet a produktivitásod, hiszen a legtöbb esetben nem fogja leterhelni a szervezetedet az emésztés feladata.
- Csökkenhet az inzulinszinted, ami által könnyebben elérhetővé válik a testzsírod ahhoz, hogy energiaként használja azt fel a szervezeted.
- Könnyebben regenerálódhatnak a sejtjeid.
- Csökkenhet az oxidatív stressz és a gyulladás a szervezetedben, így sokféle betegség megelőzésében segíthet.
- Javulhat a szíved vérellátása, a vérnyomásod és a koleszterinszinted is.
Olyan hírek is felröppentek már az időszakos böjtöléssel kapcsolatban, amelyeket még csak állatkísérletekkel bizonyítottak, így azt nem tudjuk egyelőre, hogy az emberi szervezettel kapcsolatban is igazak-e ezek az állítások. Ilyen például, hogy az IF hatására megnő az élettartam; hogy segíthet az Alzheimer-kóron; vagy hogy segíthet a rák kialakulásának megelőzésében. Ezekkel az ígéretekkel csínján kell bánnunk, de hogy a fentebbi felsorolás állításai igazak, az egészen biztos.
Kinek NEM ajánlott az időszakos böjt?
Ugyan az időszakos böjtnek, mint láthattad, számos pozitív hatása van, nem szabad gondolkodás nélkül belekezdeni, hisz vannak, akiknek ez a fajta diétás módszer kimondottan ellenjavalt.
- Ha például olyan gyógyszert szedsz, amelyet reggel és este kell bevenni étkezéssel, akkor mindenképp konzultálj az orvosoddal, hogy van-e lehetőség valamilyen formában bevezetni az időszakos böjtöt az életedbe úgy, hogy a gyógyszerek hatékonysága is megmaradjon.
- Ha esetleg I-es típusú cukorbetegséged van, akkor ezt a módszert sajnos nem neked találták ki.
- Ha babát vársz vagy szoptatsz, akkor ne most kezdj bele a böjtölésbe.
- Ha kimondottan izmot szeretnél építeni, akkor nem biztos, hogy az időszakos böjt lesz a legjobb barátod. (Ezt kicsit lentebb kifejtjük bővebben is.)
- Ha nem tudsz fókuszálni úgy, ha nincs semmi a gyomrodban. Mint fentebb említettük, az emberek többsége általában könnyebben tud koncentrálni a feladataira, ha épp nincs lefoglalva a szervezete az emésztéssel, természetesen ez alól is vannak kivételek. Persze ha belekezdesz a böjtölésbe, kelleni fog némi idő, hogy hozzászokj ehhez az életvitelhez, de ha napok, akár hetek eltelte után is azt érzed, hogy képtelen vagy délelőttönként fókuszálni a munkádra, akkor inkább válaszd a „normál” diétás étkezést az IF helyett.
- Bármilyen mókásan is hangozhat elsőre: az időszakos böjt akkor sem neked való, ha túlságosan szereted a hasadat. Ha mindig epekedve várod, hogy eljöjjön az étkezési ablak az adott napon, fennáll a veszélye, hogy túleszed magad – márpedig IF ide vagy oda, ha kalóriatöbbletben leszel a nap végén, nem fogsz fogyni (sőt).
Hogyan befolyásolja az IF az edzést?
Ha a tudatos étkezés mellett a rendszeres testmozgásra is odafigyelsz, az mindig szuper kombináció, hiszen amellett, hogy a külsőddel is egyre elégedettebb leszel, mentálisan is erősödsz, a magabiztosságod pedig előbb-utóbb „menthetetlenül” ki fog sugározni. Fontos azonban megjegyezni, hogy az időszakos böjtöt akkor nem kimondottan célszerű alkalmazni, ha izmot szeretnél építeni. Ha viszont egy szálkás fizikumot szeretnél egész évben megtartani, arra az IF tökéletes! Hogy mi erre a magyarázat?
Az Intermittent Fasting alatt ugyan megemelkedik a szervezetedben a növekedési hormon termelése, ami – logikusan – biztosítaná azt is, hogy több izmot tudj építeni; viszont ha nincsenek megfelelő aminosavak, akkor ennek ellenére nem fog tudni beindulni az izomépítés folyamata. Ehhez szükséges lenne a fehérjék megfelelő elosztása a nap folyamán, ami abból adódna, hogy egyenletesen viszed be őket táplálék formájában, nem pedig egy néhány órán át tartó étkezési ablakba besűrítve. Az izomépítéshez a legjobb, ha négyszer eszel egy nap folyamán (ennél többször is ehetsz, ha úgy érzed jónak, de az már nem fogja tovább tuningolni az eredményedet) – ezt az időszakos böjt alatt nem tudod biztosítani.
Mindazonáltal ha az IF mellett teszed le a voksodat, arra törekedhetsz, hogy az étkezési ablakon belül amennyire csak tudod, egyenletesen oszlatod el a fehérjebevitelt – ezzel is segíteni fogod magad a célod elérésében. Az izmaidat meg fogod tudni tartani, de azt fontos tudnod, hogy izomépítés szempontjából az időszakos böjt sosem lesz 100%-osan optimális.
Mikor eddz, ha tartod az időszakos böjtöt?
Bárcsak mondhatnánk egy univerzális tanácsot erre vonatkozóan! Az igazság azonban az, hogy te magadnak kell kitapasztalnod, hogy mikor tudsz a leghatékonyabban edzeni időszakos böjtölés alatt. Amit általánosságban elmondhatunk, az az, hogy ha az előző este kellemesen bevacsorázol, utána másnap délelőtt – még az első étkezésed előtt– frissítő lehet egy jó edzés, hisz már nem leszel leterhelve az emésztéssel, ugyanakkor még lesz energiád az előző esti ételből, sőt már a zsírégetés folyamatát is erősítheted a mozgással.
Ugyanakkor ha azok közé az emberek közé tartozol, akik étkezés nélkül nehezen bírják az edzéseket, azzal sincs semmi baj! Időzítsd a testmozgást ebben az esetben a böjtöt követő első étkezés utánra 1-2 órával. Tapasztald ki, hogy mi az, ami nálad a legjobban működik: persze ne add fel idő előtt, nézd meg, hol van nálad a határ, de semmiképp ne legyél mérges magadra, ha nem pont az lesz az IF utad, amit előzetesen elképzeltél magadnak.
Biztosan hallottad már, hogy egy diéta sikeressége 70%-ban múlik az étrenden, 30%-ban pedig az edzéseken. Kár lenne elhanyagolni azt a 30%-ot, mert valóban lényegesen hozzátesz az eredményességedhez! Az időszakos böjt mellett vezess be súlyzós edzéseket is az izmaid karbantartása végett, és ne feledkezz meg a kardióról sem, amely pedig a szíved egészségéről gondoskodik. (Kalóriát mindkét edzéstípussal fogsz égetni bőségesen.) Hidd el, biztosan be fogod tudni vezetni az életedbe ezeket az alkalmakat: hisz a legfontosabb dolog a tét, mégpedig az egészséged!
Tippek, ha időszakos böjtölésre adod a fejed
Íme, néhány apró trükk, melyeket érdemes bevetni Intermittent Fasting során.
- Ne görcsölj a számokon! Ha kiválasztottad, hogy pontosan melyik típusú időszakos böjtbe vágsz bele, próbáld meg ténylegesen ahhoz tartani magad, és ne egyél az ételmegvonó ablakban. Azonban ne is válj a számok rabjává – ha néhány perccel előbb eszel vagy kicsit túlcsúszol, nem fog történni semmi rossz. Próbáld ki a Zero Fasting applikációt (iOS-re és Androidra is elérhető), ez segíteni fog nyomon követni, hogy mikor ehetsz először az adott napi böjt után.
- Cikkünk elején említettük, hogy a böjt utáni első étkezésed lehetőség szerint ne legyen magas szénhidráttartalmú, mert akkor bizony megállíthatatlanul jönni fog a jól ismert „kajakóma” jelenség. Egyél először egy kis zsírszegény túrót gyümölccsel, utána jöhet majd egy normál adag ebéd.
- Ha mégis úgy adódna a napod, hogy rögtön egy kiadósabb fogással kell nyitnod az étkezési ablakod, vegyél be egy krómtablettát. Ez segíteni fog abban, hogy szabályozza a vércukorszintedet.
Mit szabad és mit nem szabad enni időszakos böjt alatt?
Ha már egyszer elhatároztad magad, hogy kipróbálod az időszakos böjtöt a fogyás érdekében, és bele is vetetted magad az étkezési és ételmegvonó ablakok „bűvkörébe”, kár lenne abba a hibába esni, hogy – tudtodon kívül – hibázol, és megtöröd a zsírégetés folyamatát egy olyan étellel vagy itallal, amelyről nem is gondolnád, hogy „csalsz” az elfogyasztásával.
Ezeket fogyaszthatod az IF böjt alatti időszakában (előre szólunk, nem lesz hosszú a lista):
- Vizet – ezt viszont minden mennyiségben, hisz jót is tesz és az éhségedet is csillapíthatod vele.
- Zöldteát – ez még eredményesebbé is teheti a böjtölést a benne lévő antioxidánsnak köszönhetően, viszont szigorúan csak akkor, ha cukor (vagy akár édesítő) nélkül iszod.
- Kávét – a jó hír, hogy nem kell róla lemondanod; a rossz pedig, hogy nem tehetsz bele se cukrot, se tejet. Nem szükséges elbúcsúznod a tejeskávétól teljesen, hiszen az étkezési ablakodon belül nyugodtan fogyaszthatod továbbra is.
Ezeket nem fogyaszthatod az ételmegvonó ablakban:
- Tulajdonképpen semmit, amiben van bármennyi kalória is.
- Tiltólistás ilyen módon az MCT olaj és a kókuszolaj is.
- Kollagént se vegyél be ilyenkor.
- Gyümölcsöt sem szabad enni a gyümölcscukor miatt.
- Az édesítők használata sem szerencsés (még a zéró kalóriás eritrité sem), mert ezek is hatással vannak az anyagcserédre.
- Ha esetleg edzés előtt/közben szoktál BCAA-t inni, a böjt alatt jobb, ha elkerülöd ezt is, ugyanis van némi kalóriatartalma.
Több „csalás” fér bele az időszakos böjtbe, mint általában a diétákba?
A válasz szerencsére: igen! De a mértékletességet itt is hangsúlyozni kell, mint minden esetben. Egyáltalán nem mindegy, hogy az adott napi kalóriamennyiségedet egy-két tábla csoki vagy egészségesen elkészített húsok, krumpli, rizs, zöldségek és gyümölcsök teszik ki. Lehet, hogy a nap végén a kalóriákat összeszámolva elégedett lennél a csokik után is, de hogy nem olyan lesz az alakod, amire vágynál, az egészen biztos. Mindenesetre pár falat még bele is férhet a kedvenc édességedből olykor-olykor – hidd el, sokkal jobb, mintha sóvárognál utána, majd egy napon nem tudnád már magad türtőztetni, és egy nagyobb adagot ennél meg belőle egyszerre. Engedj meg néha magadnak egy kicsike bűnözést, aztán térj vissza az egészséges ételekhez!
Létezik olyan, hogy „túl keveset enni”?
Létezik bizony! Egy biztos: aki tudatos diétára adja a fejét, annak az elején nem lesz könnyű dolga, hisz több dologra is oda kell figyelni. Éppen ez az egyik: még egy fogyókúra során sem szabad átesni a ló túloldalára. Nem szabad túlságosan keveset enned, mert ha drasztikusan lecsökkented hirtelen a bevitt táplálék mennyiségét, a szervezeted pánikba fog esni, azt fogja gondolni, hogy ínséges idők következnek, így elkezd raktározni. Márpedig az időszakos böjttel éppen ezektől a zsírraktároktól szeretnénk megszabadulni! Az optimális, ha egy héten 1 kilónál nem fogysz többet – fél kilót mindenképp adj le hetente, de 1-nél többet a biztonság kedvéért inkább ne.
A másik, amire figyelned kell, hogy ha a böjttel együtt elkezdesz rendszeresen mozogni is, sőt akár a súlyzós edzésekbe is belekóstolsz, akkor a mérőszalag egy idő után hasznosabb társad lesz, mint a mérleg. Az izom ugyanis nehezebb a zsírnál, így ha zsírt veszítesz, izmot pedig növelsz, akkor ne ess pánikba, ha a kilók mást mutatnak, mint amire számítottál. A tükörnek és a szemednek higgy, ne a gonosz mérlegnek!
Ne ijedj meg, ha fokozatosan vezeted be ezeket a szabályokat az életedbe, lépésről lépésre a szokásaiddá válnak, és egy idő után már természetes lesz ez az életvitel.
Neked való az időszakos böjt?
Azt magabiztosan megállapíthatjuk már közösen, hogy számos fajtája létezik az Intermittent Fasting-nek. Ha átbogarásztad a típusokat, mindent megtudtál a szabályokról és az IF működési elvéről, és szimpatikusnak gondolod a koncepciót, már csak egy kérdés maradt: az időszakos böjt vajon melyik verziója való neked?
A válasz rendkívül egyszerű: amelyikkel a leginkább tudsz te magad azonosulni. Fontos, hogy ne kényelmesedjünk bele az étkezési szokásainkba, vezessünk be minél több egészséges szokást lépésről lépésre, ugyanakkor azt is lényeges megérteni, hogy ha olyan dolgot próbálunk magunkra erőltetni, amely hirtelen és nagyban ellentmond a testünk szükségleteinek, szinte biztos, hogy nem fogjuk tudni tartósan bevezetni az életünkbe.
Tűzz ki magadnak egy hosszabb távú célt, de tűzz ki egy közép- és rövidtávút is: haladj szépen lassan, de biztosan. Ha kacérkodsz az időszakos böjt gondolatával, de tartasz tőle egy picit, próbáld ki nyugodtan a 14/10 arányt először, böjtölj 14 órán át (az alvást is beleszámítva), és oszd el egyenletesen az egészséges ételeidet a fennmaradó 10 órára. Ha ez már könnyedén megy, lépj egy szinttel feljebb, és nézd meg, hogyan reagál a tested a 16 órás böjtre. Ha minden jól halad, próbáld meg ezt az IF fajtát tartani hosszabb távon – biztosan lesz olyan alkalom előbb vagy utóbb, ami miatt meg kell törnöd, de azzal sincs semmi baj. A lényeg mindig a hosszú távú elköteleződés.
Néha kipróbálhatsz egy-egy 24 órás böjtöt is, figyeld meg ilyenkor, mi történik a szervezetedben. Ha másnap úgy érzed, felfrissültél és jóleső érzés van a testedben, az szuper – vezesd be néha-néha ezt a szokást. De ha hatalmas szenvedésként éled meg, és egyáltalán nem esik jó, akkor ne erőltesd. Tapogasd ki, hogy hol vannak a határaid, menj el egészen a végletekig, de ne próbálj meg erőszakosan azokon túlra nyúlni, hisz a következetesség ott már biztosan elveszik – márpedig az a fontos, hogy egészen az életed végéig jól legyél. Kellemes kísérletezgetést kívánunk!